Погода

Знову про реформування


центральної районної лікарні

Оскільки Комунальне некомерційне підприємство «Теофіпольська центральна районна лікарня» на сьогодні залишається вже єдиним в області, яке і досі не отримало ліцензій на лікарську практику та наркотики, і цей кричущий факт знаходиться на контролі в обласній державній адміністрації, в понеділок, 10 лютого, під головуванням Миколи Якубівського відбулося спільне засідання постійних комісій районної ради з питань планування бюджету, фінансів, економічної політики, з питань соціальної політики та праці, освіти, охорони здоров’я, молоді, фізичної культури та спорту. 

Також участь у ньому взяли голова районної ради Андрій Петринюк, заступник Роман Непотас, перший заступник голови райдержадміністрації Петро Вільшин-ський, сільські та селищні голови. Розглядалося єдине питання – «Про стан реформування КНП «Теофіпольська центральна районна лікарня». Спочатку заслухали головного лікаря ЦРЛ Сергія Шкрабу.

Він повідомив, що 12 лютого вже повинен бути позитивний результат щодо отримання ліцензії на медичну практику. Що ж до ліцензії на наркотики, то лише в середу, 12 лютого, повезе документи на її отримання. Про забезпечення ЦРЛ комп’ютерами: 9 отримали з департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, 1 наданий за сприяння Андрія Петринюка як спонсорська допомога, залишилося придбати ще 25. Але це, за словами головного лікаря, вирішить лікарня сама. Що потрібно придбати терміново: кожний комп’ютер має бути підключений до єдиної бази Національної служби здоров’я, аби вводити туди всі надані послуги, для цього потрібно придбати ліцензовану програму МІС (Міжнародна інформаційна система), коштує вона 288 тисяч гривень. В кожного лікаря повинен бути власний електронний ключ, вони будуть виготовлятися у Хмельницькому, в Головному управлінні Державної податкової служби. Теофіпольська ЦРЛ записана на чергу 3 березня. То ж Сергій Шкраба звернувся до керівників району з проханням виділити ці 288 тисяч гривень з районного бюджету, іншого виходу немає. Ще ж треба до всіх 35 комп’ютерів придбати 35 принтерів та 35 ліцензованих програм Win-dows.
То ж або виділити кошти для цього або придбати та передати ЦРЛ принтери та програми просить сільські та селищні ради. Якщо всього цього не буде, укладання договору з Національною службою здоров’я буде неможливим.
Далі відбулося обговорення. Депутат Юрій Маркарян розповів, як прийшов біля 17 години до приймального відділення ЦРЛ, стало йому погано,хотів зробити аналіз крові на цукор. Зробили, сказали прийти через 40 хвилин, а поміряти тиск відмовили. А якби він там впав? Якщо буде таке ставлення до людей, то навіщо потрібна ця реформа? Хоч неодноразово надавав лікарні допомогу, причому досить значну. Сергій Шкраба пояснював, що до 17 години пацієнт повинен прийти до свого сімейного лікаря чи чергового лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги, а якщо така ситуація виникне після 17 години, тоді потрібно звернутися до чергового лікаря у приймальному відділенні ЦРЛ. Хоч навряд таке пояснення може влаштувати хвору людину.
Голова районної ради Андрій Петринюк зажадав від Сергія Шкраби розібратися, бо такого не може бути, адже цих 5 хвилин можуть коштувати людині життя. Та закликав сільських та селищних голів підтримати райлікарню, щоб все таки зберегти її, щоб вона таки завершила реформування. А для цього треба об’єднатися всім небайдужим, а депутатам районної ради – в першу чергу.
Гаврилівський сільський голова Василь Гандовський з серцем казав про таке: нема коштів на заробітну плату та енергоносії, де ж їх взяти на принтери та програми? Якщо будуть кошти, та коли, не раніше березня та аж у жнива? А чому в райлікарні нема до кого звернутися: підліток зломив руку, в Теофіполі не було кому його оглянути, нема травматолога, батьки завезли дитину в Ланівці. А там прийняли, все зробили, що треба.
Великолазучинський сіль-ський голова Анатолій Козак запитував: а чого на засідання комісії не запросили керівників ТОВ «Україна-2001», філії «Рідний край «ПрАТ «Зернопродукт МХП», ТОВ «Волочиськ-Агро»? Може, вони б чим допомогли? Ще ж звернулися до них з листами, щоб дофінансували заробітну плату фельдшерам? І що, поки ніяк це не вирішилося.
Ще ж питали Сергія Шкрабу про відділення гемодіалізу, адже кілька сільських рад перерахували кошти на ремонт його приміщення. Поки що воно не працює. Не завершений ремонт і в інфекційному приміщенні. Правда, приходили вже два представники благодійного фонду «На благо України», забрали проект. А небезпека поширення складних інфекційних захворювань надзвичайно висока. Не створене і приймальне відділення, не виконуються приписи ДСНС.
Депутат обласної ради, лікар-отоларинголог ЦРЛ Юрій Семенюк зауважив, що медична реформа, яка проходить в Україні вкрай важко, дуже недосконала. Коштів з Державного бюджету, спрямованих на її запровадження, недостатньо. Адже аби покращити рівень надання медичних послуг вторинного рівня, потрібне сучасне обладнання. То ж оскільки медичні заклади вторинного рівня належать до комунальної власності, підтримати їх повинна місцева влада.
Та де ж взяти кошти, аби придбати програму МІС, принтери та ліцензовані програми Windows? Петро Віль-шинський запропонував такий вихід з ситуації: оскільки Теофіпольській районній центральній лікарні на І квартал 2020 року виділена медична субвенція в розмірі 7,9 мільйонів гривень, з цієї суми використати приблизно 500 тисяч гривень, придбати необхідні програми та принтери. А пізніше ці кошти повернути з районного бюджету та бюджетів сільських та селищних рад. Комісія на таку пропозицію погодилася. Чи все так буде, побачимо.
Та незрозуміло одне: чому з реформуванням ЦРЛ виникла форс-мажорна ситуація? Чому ці проблеми не вирішувалися ще влітку минулого року? Чому не виконується рішення районної ради про реформування ЦРЛ? Чому не виконуються приписи ДСНС? Вірніше, навпаки, все зрозуміло. Одне лише неясно: чи буде за це хтось покараний?
Галина Тебенько