Погода

Андрій Петринюк:

 


залишатися байдужим не можу


Про актуальні питання життєдіяльності району розмовляємо з головою районної ради Андрієм Петринюком.
Як відомо, ще з листопада 2016 року розпочалося будівництво першого пускового комплексу об’єкта «Будинок культури на 493 місця» - спортивного комплексу у Теофіполі. Роботи в основному проводилися за кошти державного бюджету, співфінансування було з районного бюджету, сільських та селищних рад, всього було використано 12 304,2 тисяч. 7 травня 2019 року районна рада прийняла цей об’єкт та майно у спільну власність територіальних громад сіл, селищ Теофіпольського району та закріпила його на праві оперативного управління сектору культури райдержадміністрації. Після підписання актів приймання-передачі об’єкт мав бути переданий в оренду відділу освіти для функціонування у цьому приміщенні дитячо-юнацької спортивної школи. 14 квітня цього року відбулося урочисте відкриття спортивного комплексу, він мав запрацювати з початку нового навчального року. Але поки що так не сталося. Як ви це прокоментуєте?
- З самого початку цього будівництва я казав, що ми будемо мати з ним великий головний біль. Адже замовником будівництва стало державне підприємство «Служба єдиного замовника» обласної державної адміністрації, воно визначило підрядника та котролювало освоєння коштів, от така була схема. А комісія по нагляду за будівництвом, створена при нашій райдержадміністрації, треба визнати, діяла формально. І от що з цього вийшло. 19 серпня головний спеціаліст сектору культури Мар’яна Садов’юк-Поберезька звернулася до мене з листом, де повідомила таке: сектор культури підготував акти приймання-передачі основних засобів на будівлю та майно.

Однак ДП «Служба єдиного замовника» досі не надала акти прийняття пожежної сигналізації, на блискозахист, на заміри опору ізоляції електромереж від короткого замикання, в пожежному кранкомплекті не вистачає по одному вогнегаснику. Відсутній паспорт та гарантійний талон на агрегат обробки системи вентиляції. Немає гарантійних талонів на спортивні тренажери, дати виготовлення та маркування спортивних товарів відсутні. В частині дверей внутрішніх приміщень несправні замки, в залі для занять боротьбою здута підлога. Затікала стеля та стіни в залі для боксу, правда, будівельники замінили стічну трубу, можливо, більше так не буде. Замовник не надав паспорт твердопаливного котла, треба було за ним самим їхати, вирішувати питання проведення первинного технічного огляду. З проханням вплинути на ДП «Служба єдиного замовника», терміново надати відповідні документи, я з листом звернувся до т.в.о. голови облдержадміністрації Володимира Кальніченка. Спортивний комплекс має запрацювати, адже затрачені значні кошти. Ще таке: там повинен бути порядок. Хоч це не моя компетенція, а райдержадміністрації, та залишатися байдужим не можу.
Незабаром розпочнеться новий опалювальний сезон. Це питання розглядалося на останньому засіданні колегії райдержадміністрації, ніби гострих, невирішених проблем немає. Що на це скажете?
- Кожний опалювальний сезон – це вкрай непросто, завжди найбільше питань виникає по закладах освіти, адже це 27 загальноосвітніх шкіл, 32 дитячих садочки. От в Теофіпольській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 потік твердопаливний котел. Є домовленість з Теофіпольським цукровим заводом на відновлення теплопостачання цій школі за зниженим тарифом, для цього треба підготувати ряд документів, погодження з селищною радою. До цього часу питання залишається відкритим. Треба ж все це вирішувати, а не обмежуватися написанням листів. От не мав відділ освіти де зберігати брикети для твердопаливних котлів, адже не у всіх школах є сховища, навіть начальник відділу освіти Майя Мельник мала намір відправляти назад автомобілі з цим паливом. За моїм проханням погодився на своїй базі зберігати брикет директор ТОВ «Білий ключ» Юрій Маркарян. Знову ж таки, опалювальний сезон закладів соціальної сфери - це компетенція райдержадміністрації, а не районної ради. Особисто я незадоволений роботою і начальника відділу освіти, і завідувача сектору культури райдержадміністрації, маю до них ряд претензій, але це підрозділи райдержадміністрації.
Останнім часом активно працює філія «Теофіпольський райавтодор», ремонтує асфальтне покриття місцевих доріг, засипає вибоїни на висипаних дорогах. Однак державні дороги, особливо дорога від Теофіполя до Осник, через Святець, перебувають в жахливому стані, яма на ямі. Чи зрушилось з місця, нарешті, вирішення ремонту конкретно цієї дороги?
- Наші погані дороги – це дуже болюче питання, адже це використання державних коштів, це компетенція Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області, а не районної влади. Та ця дорога вже включена в перелік доріг, які розпочнуть ремонтувати цього року. Спочатку відремонтують відрізок цієї дороги від АЗС ВІП до нового кладовища, у планах – ще у цьому році відремонтувати відрізок цієї дороги від Осник до Святця. Аби це вже, нарешті, сталося.
Ще про таке. Запрацювала новообрана Верховна Рада, сформований новий Кабінет Міністрів. Президент України дав доручення уряду розробити законопроєкт про скасування мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення і введення ринку землі до жовтня 2019 року, а Верховній Раді – до 1 грудня затвердити відповідний документ. Як це прокоментуєте?
- Хоч Президент України закликає пояснити громадськості, що забирати землю “ніхто не буде”, а земельну реформу буде спрямовано на розвиток фермерства та захист інтересів землевласників, особисто в мене, як аграрія, є сумніви.Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні із 2002 року 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року. Звісно, що в Україні повинен бути ринок землі, але, на моє тверде переконання, наша держава до продажі земель сільськогосподарського призначення ще не готова, немає законодавчої бази. Вважаю, що повинен бути створений Державний земельний банк, тільки держава мала б право скуповувати земельні ділянки, а тоді продавати чи надавати в оренду. Має існувати заборона продажу землі іноземцям, встановлена відповідна ціна за 1 гектар землі, не менш ніж 10 тисяч доларів. Що б не виникла така ситуація, коли багатії та спритні ділки скуплять за безцінь земельні паї, і люди залишаться без землі і без грошей. Якщо ж все це на законодавчому рівні не буде врегульоване, буде земельний Майдан, то ж владі треба добре подумати, прийняти виважене рішення.
Відомо, що ви з початку реформи децентралізації є прихильником створення у районі однієї об’єднаної територіальної громади. І коли утворилася Новоставецька ОТГ, продовжуєте ініціювати створення ОТГ на решті території району. Ваша позиція не змінилася?
- Мені шкода, що до цього часу не створена Теофіпольська ОТГ, вже нам би вдалося реалізувати немало проектів на користь людям. От створилася Новоставецька ОТГ, і щороку держава забиратиме 1 мільйон 300 тисяч реверсної дотації. То ж моя позиція незмінна – Теофіпольську ОТГ треба створити. Звісно, аби вона була спроможною, потрібно провести оптимізацію освітянської мережі, це неминуче, адже ця галузь з’їдає левову частку районного бюджету, на розвиток нічого не залишається. Потрібно знайти оптимальну модель розміщення соціальних закладів у кожному населеному пункті, таким чином зменшивши затрати на опалення приміщень. І зараз працюю над вирішенням певних питань, бо, повторю, не можу залишатися байдужим. От долучаюся до раціонального використання виділених з державного бюджету коштів на проведення благоустрою біля будинку культури у Теофіполі, на зекономлені кошти можна буде встановити 2-3 дитячих майданчики. Оскільки наш район єдиний в області, де немає краєзнавчого музею, є ідея в приміщенні колишнього центру дитячої творчості створити такий музей. Де б кожна сільська та селищна рада, поки ще вони є, могла б мати свій куточок, представила експонати. Без минулого немає майбутнього, це просто треба зробити. Тут працівники КП «Теофіпольлісвод» виконали певні будівельні роботи, викинули простінки, все зачистили. Є домовленість з народним депутатом України Олександром Герегою про благодійну допомогу для закінчення ремонту, надання електроконвекторів. Тоді це приміщення передасться на сектор культури, буде призначена людина, яка конкретно буде займатися створенням експозиції. Ясно, щоб вирішити якусь проблему, з кимось треба посваритися, це постійні нерви. Хоч внаслідок часом зриваюсь на своїй сім’ї, інакше не можу. Тут збираюсь жити і далі, працювати для людей. Все вирішити не можу, і всім допомогти не можу. Але завжди стараюся.
Розмовляла
Галина Тебенько