Триває ця страхітлива, несправедлива війна, третій рік лютий ворог намагається знищити Україну, українців. Аби завдати непоправної шкоди українській економіці, не перестає, а посилює масовані ракетні удари по об’єктах енергетичної інфраструктури. Аби їх знеструмити, аби не працювали підприємства, аби наступив блекаут, аби не було тепла та світла в наших оселях. Аби заморозити нас та залякати.
Бо, звісно, вже важко уявити своє життя без світла, води, тепла, мобільного зв’язку та інтернету. Тому ще раз переконуємося, глибоко усвідомлюємо, що енергетична галузь є надважливою галуззю в економіці країни.
Тож напередодні професійного свята – Дня енергетика – традиційно спілкуємося з Василем Борболюком. Внаслідок реформування, яке відбулося в АТ «Хмельницькобленерго», з 1 березня 2024 року Теофіпольський РЕМ трансформувався у Теофіпольський відділ Старокостянтинівського РЕМ. Василь Миколайович очолює відділ, але його посада – заступник головного інженера Старокостянтинівського РЕМ. Розмовляємо про те, як в умовах повномасштабної війни, воєнного стану працює підприємство.
- Хоч відбулося укрупнення РЕМів, - каже, - ми, енергетики, продовжуємо виконувати своє завдання – забезпечувати постачання електроенергії нашим споживачам. Як і обслуговували території колишніх Теофіпольського та Білогірського районів, так і обслуговуємо. Хто наші споживачі у Теофіпольській територіальній громаді: це всі суб’єкти господарювання, промислові та сільськогосподарські підприємства, заклади соціальної сфери, побутові споживачі. Це 440 юридичних осіб та біля 10 тисяч побутових споживачів. Продовжуємо обслуговувати 950 кілометрів електроліній, 229 трансформаторних підстанцій, вже виконали річні завдання по капітальному та технічному обслуговуванню ліній електропередач. Майже завершили будівництво нових електромереж в Ординцях, це були старі електролінії на дерев’яних опорах, були проблеми з напругою. Оскільки ми встановили 2 нові трансформаторні підстанції, таких проблем більше немає. Ці великого об’єму роботи були виконані за кошти державної інвестиційної програми, сподіваємося, у 2025 році у цьому селі повністю завершимо перебудову ліній електропередач. Також на високовольтній лінії Святець-Шибена в районі Колісця плануємо встановити реклоузер, це селекційний пункт, призначений для поділу мережі на ділянки та автоматичного відділення пошкодженої ділянки від мережі, завдяки якому можна буде швидше визначити місце пошкодження електромережі.
Говорили ми і про таке болюче питання, як обрізування гілок на ділянках місцевих доріг Колісець-Шибена, Караїна-Базалія, Шибена-Гальчинці, Турівка (від ставка до межі громади), де старі дерева треба повністю видалити. Але такі роботи може виконувати тільки власник цих придорожних смуг - ДП «Хмельницькоблавтодор». Тому і енергетики, і Теофіпольська селищна рада неодноразово зверталися до Служби автомобільних доріг в Хмельницькій області, до Служби місцевих доріг в Хмельницькій області. Але поки це ніяк не вирішилося. Старі дерева залишаються, якби енергетики їх не обрізували, пориви вітру гілки з дерев кидають на електроліній та пошкоджують їх. Так і сталося 17 грудня, у вівторок, коли був сильний вітер, гілки та дерева попадали та пошкодили електролінії біля Шибени, Турівки,Червоної Дубини, Волиці, Волиця-Польової, Олійників, Троянівки і там не було світла. З самого ранку до пізнього вечора працювали бригади відділу, відновлювали електропостачання.
Щодо відключень електроенергії, на жаль, все залежить і від ударів російської федерації, і від здатності української енергосистеми відновлюватися після них, і від здатності держави відновлювати приватні електростанції. Те, що відключення і надалі будуть, це однозначно, графіки публікуються на сайті Хмельницькобленерго. Це можна пережити, головне, щоб наступила перемога, настав мир.
На сьогодні у нашому згуртованому трудовому колективі працює 110 фахівців (разом з Білогірською дільницею), - продовжує Василь Миколайович, - ми готові до роботи у зимовий період, до роботи в надзвичайний період, є запаси пального, є техніка та матеріали для проведення робіт з модернізації електромереж. Всі забезпечені спецодягом, взуттям, засобами індивідуального захисту. Відділ працює прозоро, стабільно виплачується заробітна плата, є бронювання. З початку війни наші працівники добровільно стали на захист Вітчизни, це Сергій Волошинець, Олександр Глушко, далі пішли Віталій Шалай, Дмитро Рак, Віталій Глов’юк. На жаль, Олександр Глушко був важко поранений, йому ампутували ногу. Він вже демобілізований та розрахувався. Віталій Шалай також демобілізований, повернувся і працює. Продовжують службу в Збройних Силах України Сергій Волошинець, Дмитро Рак та Віталій Глов’юк. Ми завжди відгукуємося на їх запити, підтримуємо. Також долучаємося до зборів коштів, які постійно проводить АТ «Хмельницькобленерго». А бригада нашої Базалійської дільниці в жовтні два тижні перебувала у відрядженні у Дніпропетровській області на будівництві фортифікаційних споруд. Завжди кажу і знову повторюю, що всі наші працівники високопрофесійні, дисципліновані та відповідальні. Та з нагоди Дня енергетика все ж таки хочу назвати кращих: це молодий майстер Базалійської дільниці Дмитро Лохтенко, майстер Олександр Яцюк, електромонтери Юрій Стасюк та Микола Соловей, машиніст автовишки Віктор Романюк, контролер Віталій Сусол. Щиро вітаю трудовий колектив відділу з Днем енергетика, зичу міцного здоров’я, добра, родинного щастя, віри в перемогу. Вітаю і всіх наших славних ветеранів, щоб були здоровими, щоб дочекалися перемоги, миру та спокою. Слава Збройним Силам України!
Що залишається побажати нашим енергетикам – здоров’я, мужності та витримки. Щоб були ми завжди з світлом, з водою, з теплом, з мобільним зв’язком та інтернетом! І жили у вільній, найкращій на світі Україні!
Галина Тебенько