У другу неділю серпня в Україні традиційно відзначається День працівника ветеринарної медицини. Це професійне свято фахівців, які забезпечують епізоотичне благополуччя, контролюють дотримання санітарних норм сільськогосподарського виробництва. Кілька років тривало реформування цієї надважливої галузі, і восени минулого року воно завершилося.
Тепер у нашій громаді вже немає Теофіпольського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області, а працюють лише два головних спеціалісти Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області; немає Теофіпольської районної державної лікарні ветеринарної медицини, тепер працює Теофіпольська дільнична лікарня ветеринарної медицини Хмельницької обласної державної лікарні ветеринарної медицини; немає Теофіпольської міжрайонної державної лабораторії Держпродспоживслужби у Хмельницькій області, працює відділ Хмельницької регіональної державної лабораторії Держспоживслужби в Теофіполі. Тож напередодні професійного свята спілкуємося з головним спеціалістом Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Віталієм Грициком, начальником Теофіпольської дільничної лікарні ветеринарної медицини Павлом Шевчуком, завідувачем відділу Хмельницької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби у Теофіполі Дмитром Хацьким.
– Отож, спочатку розмовляємо з вами, Віталію Володимировичу. Що змінилося після реформування, як працюється впродовж другого року війни в умовах дії воєнного стану, які проблеми, перспективи?
– Реформа пройшла, ми повинні працювати, але, що там казати, до цього було простіше і легше. Нас тут залишилося двоє, я та головний спеціаліст, фахівець санітарного напрямку Наталія Чорна; водія скоротили. А додалося більше обов’язків, відповідно більше звітів, тобто, паперова бюрократія не зменшилася, море часу треба витрачати на відписки. Але така система, що поробиш. Та пріоритетним напрямком у нас залишається ветеринарна медицина. На сьогодні у нашій службі працює 31 людей, це, крім нас, працівники Теофіпольської дільничної лікарні ветеринарної медицини та лабораторії. Спільно ми забезпечуємо епізоотичне благополуччя на території Теофіпольської територіальної громади. Проводимо лабораторно-діагностичні та лікувально-профілактичні заходи. Це обов’язкове весняне та осіннє діагностування ВРХ, вакцинування собак, котів та корів від сказу, вакцинування ВРХ від сказу, сибірки, птахів від хвороби Ньюкасла, дослідження на туберкульоз. Працюємо з усіма агроформуваннями та приватними господарствами. На сьогодні маємо такі показники по кількості ВРХ: в агроформуваннях– 3600, в приватних господарствах – 4600, це перше місце по кількості ВРХ серед колишніх районів, друге –по кількості ВРХ у приватних господарствах. Це дуже відповідальна, складна робота, ми день і ніч на посту. Ми також контролюємо дотримання санітарних норм сільськогосподарського виробництва, в результаті це безпека продуктів, здоров’я людей. Однозначно, що війна внесла певні корективи у нашу роботу, адже підприємства, які виробляли біопрепарати, реактиви, антигени, знаходилися у Херсоні, Харкові; навіть, якщо вони працюють, то не на повну потужність. Фінансування наших закладів також бажає кращого, це і заробітна плата, і матеріальне забезпечення. Але з плановими завданнями справляємося, підтримуємо Збройні Сили України, віримо у перемогу, росте наш сад Перемоги.
– Україна перебуває на шляху вступу до Європейського Союзу. Павле Федоровичу, чи відбувається гармонізація чинного законодавства у галузі ветеринарної медицини, біобезпеки до стандартів ЄС? Яка структура лікарні, які актуальні питання її роботи, перспективи розвитку тваринництва у громаді?
– Це поступово відбувається. Однак Закон України «Про ветеринарну медицину» у новій редакції ще не набув чинності. Але це неодмінно станеться. Бо інакше бути не може. Але я б хотів сказати про інше: ветеринарна медицина відчуває кадровий голод. Неможливо знайти молодого лікаря. Приходять випускники вищих навчальних закладів, починають працювати. Навантаження величезне, заробітна плата – мізерна. Тож шукають кращого місця роботи, чи у агрохолдингах, чи їдуть на заробтки. Якщо так і буде далі, просто не буде кому працювати. От я одночасно є начальником Білогірської дільничної лікарні ветеринарної медицини, це подвійне навантаження. Щодо структури нашої лікарні: ми ліквідували Шибенський пункт, приєднали ці населені пункти до Святецької дільниці. Тож залишилося чотири дільниці – Святецька, Базалійська, Строковецька та Поляхівська. Немає більше і Теофіпольської дільниці, ці населені пункти обслуговують фахівці Теофіпольської дільничної лікарні ветеринарної медицини. Наразі надзвичайно актуальним є питання поширення захворювання диких та свійських тварин на сказ. Бо внаслідок запровадження воєнного стану не проводяться відстріли лисів, до боротьби з поширенням їх популяцій не застосовується цивільна авіація. Тож скрізь повно лисів. Щоб якось вплинути на ситуацію, нещодавно Теофіпольська селищна рада прийняла програму, за якою розкладати приманку вакцини зобов’язують працівників ветеринарної медицини, мисливців районної організації УТМР разом з працівниками місцевого самоврядування. Це добре, бо інакше в таких умовах виходу немає, ця кампанія розпочнеться у вересні. Щодо перспектив розвитку тваринництва у громаді, то у великих агропідприємствах поступово вже запроваджуються європейські стандарти, тут будуються нові великі тваринницькі комплекси. За чіткими профілактичними схемами тепер живе весь цивілізований світ, адже йдеться про біобезпеку, про реалізацію власної продукції. Щодо розвитку приватного сектору, то вимоги ЄС щодо молочної продукції неминуче вступлять в дію, навіть вже деякі молокопереробні підприємства вже відмовляються від сільського молока. Що ж, нічого не поробиш, треба йти в ногу з часом.
– Кого з працівників лікарні хочете відзначити напередодні вашого професійного свята?
– З нагоди Дня працівника ветеринарної медицини хочу відзначити завідувача відділом лікувальної роботи Леоніда Бурдуна, фельдшера Зою Квіквінію, завідувача Базалійською дільницею Олега Яцишина, лікаря цієї дільниці Ігоря Яцишина, завідувача Поляхівською дільницею Ірину Сапугу, фельдшерів цієї дільниці Катерину Назарук, Наталію Кондратюк, завідувача Святецькою дільницею Івана Мельника, а ще молодого фельдшера нашої лікарні Юрія Трайчуна.
– Дмитре Віталійовичу, розкажіть і ви про трудові будні вашого відділу Хмельницької регіональної Державної лабораторії Держпродспоживслужби в Теофіполі.
– Реорганізація пройшла і у нас, з 4 квітня 2023 року наша установа має таку назву. Змінилося підпорядкування, та наші завдання не змінилися. Так само обслуговуємо територію колишніх Теофіпольського та Білогірського районів, обслуговуємо ринки. Наша робота особлива, щоденна, дуже відповідальна, працюємо з реактивами, діагностичними препаратами. Проводимо дослідження сировини та продукції тваринного походження, кормів, грунту, води, діагностику інфекційних захворювань бактеріологічної етіології хвороб тварин, птиці, риби, бджіл. Оскільки склалася складна ситуація із захворювання на сказ, відбираємо зразки на виявлення інфекції цієї небезпечної хвороби, у нашій секційній є для цього відповідні умови. У нашому колективі працює 11 чоловік, під скорочення потрапили заввідділом, лікар-бактеріолог і санітар. Та у такому невеликому складі продовжуємо виконувати доведені плани з проведення діагностичних досліджень, надаємо послуги. Хочу назвати наших працівників, які напружено працюють задля блага громади: це лікар-бактеріолог Галина Кучерук, завідуюча сектором імунологічних досліджень Ольга Шклярук, завідуюча лабораторією «Все на ринку» Оксана Демчук, лаборант Ірина Мацюк.
Наостанок нашої розмови всі висловили єдину думку: головне, щоб настала перемога, мир у нашій країні. Щиро вітають працівників та ветеранів ветеринарної галузі з наступаючим святом, зичать міцного здоров’я, достатку, родинного тепла, добра та спокою на душі.
Галина Тебенько