Надрукувати
Категорія: № 9 від 4.03.2021 року
Перегляди: 807

 

Передвиборчі обіцянки


треба виконувати

Третього березня минуло три місяці, як на теренах громади запрацюювала нова влада - Теофіпольська селищна рада на чолі з її головою Михайлом Тененевим. Майже 100 днів. Тож вже можливо робити перші висновки, аналізувати виконання передвиборчих обіцянок, константувати напрацюванння з пріоритетних напрямків роботи, вирішення життєво важливих проблем громади, які вже мають бути. Про все це розмовляємо з Теофіпольським селищним головою Михайлом Тененевим.
Як почуваєте себе на посаді, чи маєте задоволення від цієї роботи, від свого нового статусу?
- Я був палким прихильником проведення реформи децентралізації у нашому районі, працював над створенням об’єднаної територіальної громади ще у 2018 році. Бо, однозначно, це утвердження європейських стандартів, це підвищення якості життя. Це європейський вектор розвитку. Мені шкода, що так не сталося, адже був втрачений час, втрачені значні кошти, які б могла отримати утворена громада на розвиток з державного бюджету. Тож ще в березні 2020 року я прийняв рішення про те, що моя робота у ПАТ «Теофіпольський цукровий завод» завершується, що буду йти на вибори. Я відвідував ОТГ, які вже діяли, у яких вже були здобутки, і мав чіткий план дій, як працювати над створенням успішної громади. Це був мій усвідомлений вибір, тому відчуваю велику відповідальність, це величезне навантаження, постійна напружена робота, спілкування з людьми. А ще доводиться зустрічатися з масою бюрократичних моментів при вирішенні важливих питань, при тому, що вони забирають дуже багато часу. Але ми вже завершили формування апарату селищної ради та виконавчого комітету, відділи запрацювали, впевнений, це буде командна, злагоджена робота. Тому вірю у наш успіх. А своїм здобутком вже вважаю створення на території громади інтернет-простору, адже інформація править світом, майбутнє – суцільною за цифровізацією. В результаті проведення відповідної роботи з провайдерами, були створені конкурентні умови, в результаті чого наші люди отримали значне здешевлення підключення та абонплати і всі населені пункти громади до кінця 2020року отримали швидкісний оптоволоконний інтернет. Без нього вже не можна уявити своє життя.


Оскільки наша газета друкувала ваші агітаційні матеріали, є можливість проаналізувати ваші передвиборчі обіцянки. Так, у «Життя Теофіпольщини» № 43 від 22 жовтня 2020 року був віддрукований матеріал «Михайло Тененев: 10 кроків до успішної громади». От крок 1 – інвентаризація земель. Ви писали, що «громада, кожний її мешканець мають право знати, хто власник , хто орендар, яка земля належить громаді і як ми плануємо її використовувати», що «жодного гектару землі не буде передано будь-кому без публічного обговорення», що буде створена доступна та зрозуміла для всіх карта в інтернеті. Що на це вже можете сказати?
- Це вкрай важливе питання, ми над ним працюємо. Лише 26 січня був сформований відділ земельних відносин та екологічних питань виконавчого комітету. Вже отримали від Держгеокадастру в комунальну власність майже 3400га земель. Ведеться інвентаризаційна робота, передача документації від сільських рад завершилась лише 11 лютого. Крім того, для повного проведення інвентаризації земель, на жаль, поки не отримали у повному обсязі відповідної інформації з відділу Держгеокадастру. Ця державна структура зберігається, ми будемо з нею співпрацювати. Щодо ГІС(геоінформаційної системи) маєм кілька опрацьованих пропозицій, але оскільки це дороговартісна робота, а в громаді брак коштів, втілення може затягнутись. Але переконаний, що буде саме так, як я обіцяв.
Крок 2 – «повернення пасовищ громадам та збільшення закупівельної ціни на молоко». Чи ж можливе повернення громадських пасовищ, які знаходилися за межами населених пунктів, і ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області згідно чинного законодавства ці земельні ділянки виставляли на аукціон, наділяли громадян України по 2 гектари землі для ведення особистого селянського господарства, тут же ці люди продали ці ділянки, і з’явилися власники колишніх громадських пасовищ? Як ви бачите вирішення цього питання?
- Повернення пасовищ, в контексті вашого запитання, тобто повернути те, що вже роздано, можливо тільки, якщо, наприклад, людина скористалась своїм правом вдруге, тощо. Але я мав на увазі інші механізми, в т.ч. викуплення у власників в комунальну власність, що дасть можливість громаді отримувати надходження багато років поспіль. Але чи будуть вони використовуватись як пасовища, чи як розвиток кооперативів, будем вирішувати разом.
Крок третій - створення додаткових робочих місць. Ви писали, що ваша мета – «повернути тих, хто виїхав з України в пошуках роботи». Що ви «ініціюєте програму стимулювання створення робочих місць», що «окремим напрямком ми створимо центр, який допомагатиме мешканцям громади створювати власний бізнес, продавати власні послуги і товари». Чи маєте вже щось на це сказати?
- Все це ми будемо робити. Особисто я працюю над залученням іноземних інвестицій. Зрозуміло, що за день це не робиться, це масштабні проєкти, адже на цих підприємствах планується створення до 200 робочих місць. Ще ж я активно пропагую створення молочних сімейних ферм, розказую людям про це на кожній зустрічі. Адже йдеться про ефективний сімейний бізнес, бо ж, не таємниця, що селянські домашні господарства, які утримують корів, є неефективними. Тож проєкт компанії Укрмілкінвест з надання інвестицій під відкриття МСФ вважаю дуже привабливим,тут передбачається фінансова підтримка в залежності від стартового розміру ферми (кількості корів від 10 до 50 голів)на будівельні роботи, обладнання та закупівлю корів. Інша підтримка – холодильне обладнання надається в безоплатну оренду, продаж та поставка кормів, повний технологічний супровід, гарантований забір 90% виробленого гатункового молока, доплата за кожну літру зданого молока +1 гривня. Також інвестор допомагає отримати державну підтримку для СМФ, передбачену в державному бюджеті. Коли буде створено 10-15 СФМ, вони об’єднаються в молочний кластер та зможуть або самостійно, або за допомогою інвестора відкрити переробку молока та виробництво продукції. Фермер зобов’язується дотримуватися технології виробництва молока та правил утримання корів, проходити навчання у Консультативно-Навчальному Центрі проєкту, утримувати рівень надоїв не нижче 4500 літрів молока на корову на рік, бути зареєстрованим ФОП або ФГ, дотримуватися графіку платежів по поверненню інвестицій. Аби показати приклад, планую створити дві МСФ, у Червоній Дубині та Турівці. Зрозуміло, що я особисто цим займатись не буду, але будуть створені робочі місця.
Крок четвертий – максимальне збереження шкіл, дитячих садочків, ФПів, будинків культури, клубів та бібліотек. Ви писали, що «Я ініціюю мораторій (заборону)на 2 роки на закриття будь-якої установи та скорочення ставки будь-якого працівника: школи, ДНЗ, ФПу (медпункту і інші медзаклади), будинку культури чи клубу, бібліотеки та інших діючих сьогодні закладів», що «Те, що називається оптимізація витрат, має робитися, але з врахуванням соціального людського аспекту. Як-що стоїть питання, до прикладу, об’єднати ДНЗ зі школою для того, щоб зекономити на опаленні, ми, звичайно, будемо це робити», що «Відповідально заявляю: максимально усі школи, дитсадочки, медзаклади та заклади культури на селі, а також заклади соціального захисту населення будуть збережені і продовжать функціонувати за призначенням». Але ж натомість ви ініціюєте винесення на сесію селищної ради 17 березня питання про оптимізацію закладів середньої освіти: повне закриття Турівської, Строковецької, Коров’єнської, Михнівської, Кунчанської ЗОШ І-ІІ ступенів, як околиць Теофіполя; повне закриття Волицької, Лисогірської, Бережинецької, Кузьминецької, Карабіївської, Михиринецької, Великолазучинської , Колісецької ЗОШ І-ІІ ступенів, Мар’янівської ЗОШ І ступеня, Ординецької , Човгузівської гімназій ; повне закриття Шибенської, Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, закриття Романівського та Колковецького НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ. Тобто, з 30 шкіл має залишитися 10. Як все це можливо?
- Оптимізація освітньої мережі Теофіпольщини, приведення її до відповідних стандартів назріла вже давно. Адже малокомплектні школи не відповідають сучасним вимогам якісного освітнього простору, тут немає конкурентноспроможного середовища. Протягом останніх років я побував в багатьох школах Хмельниччини, а тиждень тому разом з директорами Теофіпольських ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 та № 2 Аллою Бурлак та Світланою Блащук – у Чемеровецькій та Черчецькій, Жердянській ЗОШ І-ІІІ ступенів Чемеровецької ОТГ. В нашій громаді немає жодної такої школи, з такими навчальними кабінетами, комп’ютерними класами, інтерактивними дошками, харчоблоками, з таким сучасним дизайном. То ж замість того, щоб утримувати неперспективні школи, бо ж йдеться про зменшення учнівського контингенту, кошти треба вкладати в покращенння матеріально-технічної бази перспективних закладів. От у 2021 році за кошти селищної ради плануємо встановити спортивний майданчик з штучним покриттям в Гальчинецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів, вікна – в Базалійській ЗОШ І-ІІІ ступенів та Теофіпольському НВК ЗОШ І ступеня-гімназія. Будемо ремонтувати дороги до шкіл, працювати над придбанням нових шкільних автобусів, над максимальним працевлаштуванням вчителів. Треба не боятися змін, рухатися вперед, не триматися за стереотипи. В усьому світі дітей підвозять до шкіл, в цьому немає нічого страшного. Раніше ходили пішки по 3-7км, а зараз є можливість підвозити наших дітей в нових комфортних автобусах. Я ініціював на сесії 26 лютого створення робочої групи, з вивчення питання оптимізації. Вважаю за свій обов’язок донести всю інформацію до всіх жителів нашої громади. Проінформувати, що ми маємо, що ми можем мати і що ми будемо мати, якщо залишити все, як є. От ми всі разом маємо прийняти відповідальне рішення. Як вирішимо - так і буде. Суспільна напруга виникла не тільки в тих селах, де школи через малокомплектність можуть бути оптимізовані, а й в спроможних закладах, тому що за їх рахунок утримуються вами перераховані школи. Якщо ми не готові подивитись вперід і зробити болючий, але вірний крок до стрімкого розвитку, тоді справедливо було б надати всім освітнім закладам фінансову автономію. Це буде чесно по відношенню до спроможних закладів освіти, їх 9 і в них сьогодні навчається майже 1800 дітей з 2888. Я хочу закликати всіх керуватись виключно турботою про дітей, адже школа – це місце де діти мають отримувати якісні сучасні знання. Іншого призначення в школі немає.
Але, виходить, що на виборах ви стверджували зовсім інше. Ваші наміри викликали соціальну напругу, незадоволення серед батьків та вчителів, розчарування частини людей, які підтримали вас на виборах. Чи з того ви починаєте? Нема якісних доріг, нема автобусів, нема сучасного обладнання, натомість у нової влади є бажання зекономити на освітній галузі. Не вистачає коштів освітньої субвенції на утримання шкіл? Всього 15,8млн. гривень? Але ж реформа децентралізації, яка надала об’єднаним територіальним громадам фінансову самостійність, якраз дає можливість спрямувати кошти місцевих бюджетів на функціонування закладів освіти. Ясно, там, де нема дітей, школи не буде, в решті випадків школи потрібно максимально зберегти. Тому ми логічно підходимо до вашого п’ятого кроку – збільшення заробітних плат та прозоре формування і використання бюджету громади. Ви пишете: «в новоствореній громаді ми запровадимо правило: усі платять усі податки», «я за те, щоб всі взяли собі за правило з листопада 2020 року платити і тоді – чіткий контроль і покарання тих, хто цього правила дотримуватися не буде». Отож, чим більша заробітна плата, тим більший податок на доходи фізичних осіб, який складає значну частку наповнення бюджету селищної ради. Але одні працюють прозоро, а інші – ні. Як же таке може бути?
- Я дуже хочу, щоб бюджет нашої Теофіпольської селищної ради був бюджетом розвитку, а не бюджетом проїдання. Дуже напруженим було для нас закриття 2020 фінансового року, нам спочатку не вистачало 12 мільйонів гривень. На сьогодні ми практично закрили всі борги, але бюджет 2021 року мені важко назвати бюджетом розвитку. От на заходи з проведення благоустрою населених пунктів ми змогли спрямувати лише 3 мільйони гривень, а зробити в кожному селі потрібно ще дуже багато. Тому наша команда спільно з податковою інспекцією розпочинає активно працювати над тим, аби покласти край тіньовій зайнятості, заробітній платі в конвертах. Розраховую і на зростання самосвідомості людей, їм треба об’єднуватися, не погоджуватися на такі умови праці. Якщо одна людина виступить проти таких порядків, так, її можуть звільнити, якщо ж всі виступлять, всіх не звільнять, бо хто ж буде працювати. Все має бути прозоро, всі мають працювати прозоро, чесно сплачувати податки.
Отож, чи стане Теофіпольська об’єднана територіальна громада самодостатньою та успішною? Чи стане краще, чи відбудуться позитивні зміни, чи заживуть люди краще? Поки що на це важко відповісти. Однак зрозуміло головне - передвиборчі обіцянки треба виконувати, не забувати, що відповідно статті 5 Конституції України народ є джерелом влади. І має бути так, як хочуть люди.
Галина Тебенько

-