Наказом Міністерства освіти і науки України від 4 липня 2025 року №978 «Про затвердження рішення комісії Міністерства освіти і науки України з присвоєння звання «Зразковий музей»» етнографічному музею «Бабусина скриня» Поляхівського ліцею Теофіпольської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області присвоєно звання «Зразковий музей.
Це ПЕРШИЙ музей при закладі освіти Теофіпольської селищної ради, якому присвоєно зазначене ПОЧЕСНЕ ЗВАННЯ.
Національно-патріотичне виховання дітей – це цілеспрямована діяльність нашого ліцею щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини. Це спонукало нас до створення етнографічного музею, глибокого вивчення своєї історії, традицій, обрядів, звичаїв, мови тощо. Загальна риса експозиції нашого музею – це велика кількість побутових речей, інтер’єр української селянської хати, велике зібрання народного одягу, різноманітність вишиванок, монет та боністики. Здобувачі освіти проводять велику роботу в пошукових експедиціях, зустрічаються зі старожилами, записують народні пісні, ігри, легенди, вивчають побут жителів краю. Скриня - неодмінний атрибут української хати. У скринях мами наших бабусь, бабусі наших бабусь зберігали все найдорожче, найрідніше їхньому серцю. У кожній родині, де підростала дівчина, скриня мала повнитися рушниками. «Хата без рушників, - казали в народі, - що родина без дітей». Він з давніх давен символізував мир, злагоду та здоров’я в сім’ї. Звідси й назва нашого музею - «Бабусина скриня».
Етнографічний музей було засновано у 2002 році за пропозицією директора закладу освіти Валентини САВЧУК, відповідно до рішення педагогічної ради №2 від 30.10.2002 року, затвердженого наказом № 38 від 24.11.2002 року по Поляхівському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів – колегіум». До збору експонатів долучилась вся шкільна родина та жителі села: Томчук О. І., Яблонський В. В., Грицишина Н. І., Дячук М. Д. Томчук Л. В, Сивак М. В., Оніщук М. Ю., Фурман Р. В., Томчук В. В., Грицишин В. В., Яковлев В. Ф., Бобик І.В., Томчук Г. І., Вівсянко Н. В., Сивак Я. В., Ковальчук Т. І., Трачук З. Ф., Григорчук Л. В., Бобик О. С., Томчук О. В., Нечипорук О. В., Ковалевська Т. П., Баранюк Н. А., Зельська Н. М., Яцюк Т. В., Сапуга В. В., Кец Г. М., Якимчук Г. А., Харчук В. В. та ін.
Сьогодні в музеї нараховується 251 експонат і ми не зупиняємось на досягнутому. Відповідальними за роботу музею були педагогині: Зінаїда ДЯЧУК, Мар’яна МАЗУРОК. На даний час керівник музею – бібліотекар ліцею Валентина ТИМОЩУК. Музей працює за чітким розкладом, що регламентує його діяльність, має відповідну документацію. Особлива роль нашого музею полягає у формуванні національної самосвідомості, пропаганді пам'яток історії і культури рідного краю, поверненні молодого покоління до споконвічних духовних цінностей, традицій, звичаїв, обрядів нації. Матеріал, який надходить у фонд музею, чітко обліковується і бережно зберігається.
За давньою легендою, коли гість заходив у дім і найперше, на що звертав увагу господар - це куди гляне прихожий. Бо вважалося, якщо він гляне на образ, то з добром прийшов, а якщо око його впаде на щось інакше, то з лихом. Тому в домі було покуття з іконами. Воно є і в нашому музеї. Ікони могли бути як намальовані, так і вишиті. У декого були навіть статуетки Матері Божої.
Відвідувачів зустрічають наші «костюми» із експозиції «Український одяг». У шкільному музеї представлена колекція давніх гончарних виробів «Селянський скарб». Не міг би обійтися наш музей і без експозиції «Начиння для вживання їжі». Доволі багата в музеї колекція знарядь праці та предметів господарського вжитку, яка називається «Господарське начиння, реманент». В музеї є колекція старовинних вишиваних рушників «Декоративні промисли». Підлога в музеї вкрита домотканими хідниками, на яких красується великий плетений кошик з лози та старовинна прялка.
А ще наш музей доповнено новою експозицію «Історичні гроші», що складається з предметів боністики, розповідає про грошовий обіг на українських землях від давніх часів до сьогодення. Музейна колекція (предмети боністики) складає домонетні форми грошей, античні, середньовічні монети, гроші Російської імперії, банкноти Української Народної Республіки, а також гроші радянського періоду і сучасної незалежної України. А ще в музеї представлені цінні папери — облігації державної позики, векселі, акції підприємств, корпоративні облігації, облігації місцевих позик тощо.
Ця колекція грошей не тільки надає відвідувачам можливість ознайомитися із цінними експонатами, а й підвищити рівень своєї фінансової грамотності.
Шкільний музей є центром багатьох виховних заходів. Із залученням музейних експонатів проводяться позакласні заходи, бібліотечні уроки, щорічні майстер – класи: «Магія писанки», «Різдвяно-новорічна декорація», фестивалі колядок і щедрівок. Ведеться активна пошукова робота
Вдячні головному спеціалісту відділу освіти, молоді та спорту Наталії ПОЛІЩУК за цінні поради, мотивацію, віру в наші сили, за клопотання перед вищими інстанціями про надання музею статусу «Зразковий».
Дякуємо благодійникам, меценатам та всім небайдужим за надані експонати до музейної колекції.
Наш музей – наша перлина, наша велика праця і наш великий успіх!
Будемо й надалі працювати разом над тим, щоб наш музей був невичерпним джерелом творчості, патріотизму, духовності, де можна зануритись у враження, які залишаться на все життя.
Мистецтво вміє дарувати справжню і сильну емоцію, треба тільки захотіти її пережити.
Дякуємо героїчним Збройним Силам України України за можливість пам’ятати, працювати, творити!
Валентина Савчук, директор Поляхівського ліцею