Надрукувати
Категорія: №6 від 07.02.2019р.
Перегляди: 664

Бездоглядні собаки - як бути?


«Собака – друг людини» – з дитинства відома для усіх фраза ілюструє дуже тепле відношення в нашому суспільстві до цих тварин. Проте інтелект та свідомість цих істот часто переоцінюються, від чого нерідко страждають люди. Певний досвід жителів нашого району у співжитті з чотирилапими слугує тому підтвердженням.
Насправді, проблема з безпритульними тваринами актуальна не лише для нашої місцевості. Авторитетне видання Washington Post, на основі свого дослідження, включило Україну до десятки країн з найбільшою кількістю бездомних тварин, що дає нам підставу розглядати цю проблему глобально. Адже в більшості українських міст, містечок, селиш та сіл причини цього явища мають однаковий характер. Відсутність фінансування і, як наслідок, гідних притулків для бездомних тварин — нюанс, який характерний для всієї країни. Внаслідок чого не завжди безпечні та дружелюбні пси дедалі більше заповнюють собою вулиці, концентруючись біля дитячих садків, шкіл, де їх підгодовує малеча. Нерідко собачий гавкіт можна почути і з настанням ночі, що, чесно кажучи, змушує тричі подумати, перш ніж виходити на вулицю у вечірню годину. Звісно, можна безкінечно довго грати в сміливця і вперто нехтувати загрозою, проте ризик бути покусаним від цього геть не зменшується, а, навпаки, збільшується.


Чинне законодавство забороняє фізично знищувати тварин, бо це не гуманно, та й не відповідає європейським та світовим стандартам. Про створення притулку для бездоглядних тварин мова у Теофіполі вже ведеться роками, проте вже ніхто не вірить, що таке може статися. Хіба зі створенням ОТГ ця проблема, нарешті, розпочне вирішуватися, хочеться сподіватися, що обрані депутати до Теофіпольської об’єднаної територіальної громади будуть приймати розумні рішення, раціонально освоювати бюджетні кошти, а не просто «закопувати» їх в асфальт. Так коли це ще буде?
А поки що, вважаю, найоптимальнішим виходом із ситуації міг би стати відлов та стерилізація бродячих тварин, після чого їх зі спеціальними мітками повертали б назад, на вулицю. Може, якісь добрі господарі взяли б їх до себе додому, дали прихисток. Адже вже кілька років тому Теофіпольське ВУЖКГ закупило спеціальну сітку для відлову тварин, та чи хоч одного пса відловили нею? При цьому районне управління ГУ Держдпродспоживслужби в Хмельницькій області неодноразово заявляло про свою позицію – стерилізація бездоглядних тварин це їхня компетенція, хоч для цих заходів також потрібне фінансування. А це поки що дозволило б взяти під контроль та суттєво обмежити популяцію тварин, зробити їм прививки від сказу.
Об’єктивно оцінюючи ситуацію, було б неправильно звалювати усю вину на відсутність фінансового забезпечення. Адже першопричиною такого безладу на вулицях є безпосередньо люди, які таким чином позбавляються своїх чотирилапих, собак та котів. Тому кожного базарного дня їх кількість у нашому селищі зростає.
Отож, треба визнати, що найбільша проблема – у нас з вами, у нашій свідомості, у наших моральних цінностях. А маємо ж рухатися до Європи, до утвердження європейських стандартів.
Андрій Василюк, студент І курсу Національний Університет «Острозька Акдадемія»