Надрукувати
Категорія: №36 від 06.09.2018р.
Перегляди: 636

Про освітянські будні


3 вересня в навчально-виховних закладах освіти району радісно пролунав перший дзвінок. Отже, новий навчальний рік стартував. І хоч напередодні питання підготовки до нього детально розглядалося на колегії райдержадміністрації, з начальником відділу освіти Майєю Мельник розмовляємо про те, що залишилося за кадром - про важливі подробиці організації освітнього процесу.
Отож, хоч в районі налічується 12 малокомплектних шкіл, і гостро стояло питання оптимізації закладів, освітня мережа збережена на рівні минулого року, новий навчальний рік розпочався в 32 закладах дошкільної освіти та 32 закладах загальної середньої освіти. Особисто для вас в цьому більше позитиву чи негативу?
- Думаю, що в цьому все-таки більше позитиву, хоч я твердо переконана, що школа, де навчається 26-28 учнів, де в класі 1-2 учні, де індивідуальне навчання, де немає спортивної зали, художньо-естетичних та технічних гуртків, не може надавати якісні освітні послуги. І коли є добра дорога, і поруч працює школа, де є повний навчальний план, де є конкурентне середовище, звісно, переваги такої школи очевидні. Це з одного боку. З іншого – і в малокомплектних школах працюють досвідчені творчі педагоги, і кожний з них вніс свою частку в підготовку до нового навчального року, загалом – в збереження закладів. Я була просто вражена. То ж той факт, що освітня мережа збережена, що заклади функціонують – це наш спільний здобуток, і освітян, і батьків, і депутатів районної ради, сільських та селищних рад, громадськості району. То ж всім щиро дякую.
Те, що школа живе вчителем, однозначно. Ця давня істина актуальна і сьогодні, бо ж саме педагогічні кадри є вирішальним чинником у наданні якісних освітніх послуг. Як це прокоментуєте?
- Спершу хочу зазначити, що в 32 закладах загальної середньої освіти станом на 5 вересня навчаються 2923 учнів, а не 2999, як попередньо планувалося. Зменшення відбулося за рахунок десятикласників, які віддали перевагу навчанню у вищих закладах І-ІІ рівня акредитації. Бо ж не таємниця, що діти бояться ЗНО. Але вони мають право на такий вибір. І от цих 2923 учнів у цьому навчальному році будуть навчати 539 вчителів, готувати їх до різноманітних випробувань, як предметні олімпіади, МАН, конкурси, і, зрештою, головного випробування – зовнішнього незалежного оцінювання. Маю всі підстави стверджувати, що наші вчителі – це справжні ентузіасти, які працюють за покликанням, які мають прекрасні результати від своєї роботи. Йдеться про отримання їх учнями високих балів у ЗНО, підвердження претендентів на золоті та срібні медалі. Традиційно це вчителі Теофіпольських ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 та № 2, Теофіпольського НВК ЗОШ І ступеня-гімназія, Поляхівський НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів-колегіум, Волице-Полівська ЗОШ І-ІІІ ступенів. Якщо у 2017 році з 15 претендентів на золоті та срібні медалі підтвердили лише 3, то у 2018 році з 8 претендентів підтвердили 3. Тобто, наші вчителі віддаються роботі, хоч більшість з них не мають повного навантаження, ще ж окремі здобувають другу вищу педагогічну освіту, аби мати цю роботу.


Відомо, що належна матеріально-технічна база, створення комфортних умов навчання та виховання, є основою забезпечення якісного освітнього процесу. Відомо, що на цьому напрямку зроблено багато, та чи достатньо? Що потрібно ще зробити?
- Дійсно, що за останні кілька років матеріально-технічна база освітніх закладів району значно покращилася. Це сталося за рахунок сільських, селищних, районного, обласного та Державного бюджетів, за підтримки народного депутата України Андрія Шиньковича, за підтримки місцевих агропідприємств. Заклади підключені до Інтернету, це дає можливість вчителям використовувати мультимедійні технології, якісно підвищувати рівень освітнього процесу. Що потрібно ще зробити? Продовжувати замінювати вікна, бо ще не скрізь встановлені сучасні пластикові. Протікає дах у Гаврилівському дитячому садочку та у відділі освіти. Сподіваємося, що до кінця року все ж таки буде уточнення районного бюджету, знайдуться на ці потреби кошти. З допомогою Андрія Шиньковича вирішуються питання завершення перекриття даху у Теофіпольській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1, утеплення фасаду у ЗДО «Бджілонька». Ще потрібно зробити капітальний ремонт гарячого цеху харчоблоку у Теофіпольській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1,замінити тут технологічне обладнання.
Тепер поговоримо про наближення опалювального сезону. Все ж таки пережити його – це досить серйозне випробування.
- Так, бо виходить, що головне – щоб у дитячих садках та школах було тепло, щоб забезпечити температурний режим, щоб діти не замерзали. Добре, що відтермінували встановлення дистанційних вузлів обліку газу у газових котельнях. Бо ж це додаткові затрати, а за що тільки відділ освіти не платить! Та і газові, і твердопаливні котельні в основному до початку опалювального сезону готові. Ми провели процедуру закупівлі дров та брикетів, у нас налаштована співпраця з КП «Теофіпольлісвод». Відремонтували котел у Волице-Полівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, впритул зайнялися введенням в експлуатацію твердопаливної котельні у Кунчанській ЗОШ І-ІІ ступенів. Ми достукалися до проектантів з Рівного, з’ясувалося, що дійсно котельня збудована із загрозою для життя кочегарів. Зараз проходить корегування проекту. До вирішення проблеми долучилася Кунчанська сільська рада, ФГ « Кунчанський», за їх кошти був проведений ремонт теплотраси, встановлена система гідроочищення. Потрібно переробити димоходи, виконати ще деякі роботи, побудувати склад для палива. Тоді будемо пробувати, чи достатньою буде потужність цієї котельні, щоб опалити школу, дитячий садок та районний реабілітаційний центр для діітей-інвалідів? Якщо ні, будемо запускати газову котельню зі старими, неефективними котлами.
Запровадження концепції Нової української школи передбачає якісне матеріально-технічне забезпечення освітнього процесу у початковій школі, конкретно – у першому класі. Чи ж забезпечені наші першокласники новими меблями, підручниками, дидактичними матеріалами та комп’ютерним обладнанням?
- Букварі є у всіх наших 334 найменших школяриків, до кінця вересня будуть решта підручників. Меблі використовуємо, які є, хоч передбачені одномісні парти. Перший аукціон проведення торгів із-закупівлі меблів, дидактичних матеріалів та комп’ютерного обладнання відбувся 25 липня. Та учасників аукціону не було. Виявляється, підприємства, які випускають таку продукцію, не хочуть мати справу з державними коштами та не хочуть працювати в системі «Прозоро». 3 вересня, коли вдруге мав відбутися аук-ціон, учасників також не виявилося. Та після двох невдалих спроб проведення аукціону маємо право шукати підприємство, яке випускає відповідну сертифіковану продукцію. Але ж час то втрачений, та й ціни зросли. І чому це все не було провести одним тендером, централізовано? Дуже дякую за розуміння батькам першокласників, завдяки яким діти прийшли в школу із святковим настроєм, а це дуже важливо.
Будемо відвертими до кінця. Які ще проблеми галузі на сьогодні вас турбують?
- Ще не в повній мірі виплачені відпускні, за престижність роботи виплачуємо не 20, а 5 %. В цілому до кінця року освіті не вистачає 8 мільйонів гривень, будемо просити вчителів йти у відпустки за власним бажанням. Звертаємося до депутатів сільських і селишних рад про виділення співфінансування.
Дякую, Майє Олександрівно, за розмову. Без пафосу та прикрас. Та, сподіваюся, що спільними зусиллями – районної влади, вчителів, батьків, громадськості – проблеми будуть вирішені. Бо ж головне, аби всі були живими та здоровими, а в Україні настав мир та спокій.
Галина Тебенько