Надрукувати
Категорія: № 12 від 25.03.2021 року
Перегляди: 617

А народ – проти

Отож, 17 березня, зранку, депутати Теофіпольської селищної ради обговорювали підсумки громадських обговорень, які провела робоча група з оптимізації шкіл. Вірніше, з їх повної ліквідації. Теофіпольський селищний голова Михайло Тененев оголосив список вже з 22 шкіл, додавши туди і Гальчинецьку та Воронівецьку ЗОШ І-ІІІ ступенів. Однак депутати Володимир Пицюк, Наталія Лебідь, Василь Демчук, Микола Якубівський, Олена Ковцун, Алла Лебединська, Турівський сільський голова Антоніна Гуменюк рішуче виступили проти такого бачення. Підтримали голову лише депутати Олександр Камінський та Микола Іванюк.
Однак вже на зустрічі з директорами шкіл, головами профспілкових комітетів, представниками батьківських комітетів, Михайло Тененев зачитав список з 12 шкіл, які підлягають ліквідації – це Бережинецька, Великолазучинська, Карабіївська, Колісецька, Кузьминецька, Михнівська, Михиринецька, Строковецька, Турівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Ординецька та Коров’єнська гімназії, Мар’янівська ЗОШ І ступенів. А Колковецький НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ підлягає реорганізації – має стати Колковецькою ЗОШ І ступеня.
Далі відбулося бурхливе обговорення. Виступила голова профспілки освітян Ніна Киричок, адже в результаті ліквідації шкіл вчителі втрачають роботу. Чи будуть вони трудовлаштовані? Адже у школах, які залишаються, вакансій нема. А це висококваліфіковані педагоги, всі мають вищу освіту, працюють за покликанням. Вони мають вчити дітей, а не створювати молочні сімейні ферми. Тож масове закриття шкіл вважає невірним кроком. Треба прийняти виважене рішення.


Виступили також в.о. директора ГаврилівськоїЗОШ І-ІІІ ступенів Ольга Ковальчук, завідувач Романівським НВК ЗОШ І ступеня-ДНЗ Леся Кірєєва, директор Турівської ЗОШ І-ІІ ступеня Тетяна Корнійчук, голова профспілкового комітету цієї школи Лідія Набідрик. Вважають, що сільські школи треба максимально зберегти, а селищній раді потрібно працювати над наповненням бюджету. Бо ж саме цей напрямок є пріоритетним безпосередньо у роботі селищного голови. І він конкретно має за це відповідати.
Оскільки батьки та вчителі Турівської, Строковецької, Колісецької ЗОШ І-ІІ ступенів та Ординецької гімназії абсолютно переконані, що їх заклади мають право на функціонування, бо надають якісні освітні послуги, то ж продовжують боротися. Адже їх ніхто не почув, насправді ніякого діалогу не було.
Тому батьки, вчителі, жителі сіл Турівка та Червона Дубина звернулися до Михайла Тененева, до голови обласної ради Віолети Лабазюк, а в понеділок, 22 березня, делегація вчителів та батьків разом з Турівським сільським головою Антоніною Гуменюк (разом з ними були і батьки з Строковецької школи) побувала на прийомі у народного депутата України Олени Копанчук, яке відбувалося у Теофіпольській селищній раді. Просили не допустити закриття школи, адже в ній навчається 59 дітей, а на 1 вересня буде 65 дітей, є всі умови для здійснення якісного навчально-виховного процесу. З проханням звернулися до депутата обласної ради від політичної партії «За конкретні справи» Віктора Лебединського, до депутатів селищної ради. Особливі надії покладають на свого місцевого депутата Віктора Стецюка, вірять, що він не проголосує за ліквідацію Турівської школи.
Того ж дня батьки учнів Строковецької ЗОШ І-ІІ ступенів запросили у свою школу помічника народного депутата України, голову Хмельницької обласної організації політичної партії «За майбутнє» Сергія Лабазюка, радника голови обласної ради Віолети Лабазюк Сергія Ковальчука. Казали батьки, що не можуть мовчати, коли вирішується доля їхньої школи. Бо вони хочуть, аби їх діти навчалися тут, у Строках, хочуть цього і діти. Тут – найкраще, тут вони почувають себе як в родині, про них піклуються, їх люблять, поважають. Тут вчителі бачать кожну дитину, роблять усе, аби розвинути її здібності, сформувати гармонійно розвинену особистість. Два рази на зустріч з батьками приїжджав Михайло Тененев, нічого не хотів слухати, сказав, що дітям буде краще в Теофіпольській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2. Він знає краще за батьків! А багато ж людей за нього голосували, повірили, що шкіл не буде закривати.
Виступила і директор школи Валентина Кирилюк. Вважає, що школа має всі підстави для подальшого надання освітніх послуг. Адже є достатня матеріально-технічна база, замінені всі вікна, перекритий дах, школа опалюється твердопаливним котлом, є триразове харчування – сніданок, обід, полудень. Всі вчителі віддаються роботі, учні беруть участь у різноманітних конкурсах, як «Кенгуру», «Левеня». У школі працює філіал дитячої художньої школи, діти залюбки тут займаються, прекрасний керівник Алла Андрощук навчає їх основам образотворчого мистецтва. У приміщенні школи працює і дитячий садок, це єдиний колектив, єдина родина. Але чомусь так сталося, що відділ освіти чотири роки тому пустив автобус, закріплений за Строковецькою школою, до школи № 2, при цьому поширюючи інформацію, що Строковецька школа буде закрита. Тож на сьогодні 32 дітей з Лідихівки, Заруддя, Троянівки та Строків, які б мали навчатися у Строках, навчаються у школі № 2. А коли батьки з Олійників звернулися до відділу освіти, аби їх дітей підвозили у Строки, їм відмовили. Проте четверо дітей з Олійників батьки підвозять самі. Валентина Віталіївна переконана, у школі надаються якісні освітні послуги, не якісь меншовартісні, як дехто хоче це зобразити.
Виваженим був виступ Сергія Ковальчука. Чи треба масово закривати школи? Це дуже відповідальне рішення, треба зважити всі аргументи, треба почути людей, сільські громади. Адже не завжди у великих школах надаються кращі освітні послуги. Якщо ж буде запроваджена фінансова автономія, хто буде утримувати несамодостатні школи? Селищний голова не може одноосібно приймати рішення, люди його обрали, він має нести відповідальність. Його основне завдання – консолідація громади, наполеглива робота з наповнення бюджету. Коли будуть кошти, буде можливість підтримувати сільські школи, де надається якісна освіта.
Участь у цьому зібранні взяв і Віктор Лебединський. У своєму виступі він, зокрема, сказав:
- Моя позиція чітка і зрозуміла – я проти масового закриття шкіл у нашій громаді, це злочин проти людей. Є дефіцит коштів? Це можна виправити. Для цього селищному голові потрібно працювати над наповненням бюджету, домагатися, щоб всі суб’єкти господарювання працювали прозоро, боротися з тіньовою економікою. Чим швидше треба розібратися з землею сільськогоподарського призначення, провести ревізію, інвентаризацію, працювати над підвищенням орендної плати. Спочатку треба зробити дороги, далі прийняти програму оптимізації освітньої мережі на 5 років, де передбачити поступове закриття шкіл, і то там, де немає перспективи. Бо ж скорочення вчителів та працівників шкіл призведе до зменшення надходження ПДФО до бюджету селищної ради. Але в селищній раді не хочуть приймати таку програму, погодитися з цим не можу. Що ж до Строковецької школи, вважаю, що це прекрасна школа, і вона має працювати. Як і Турівська, Колісецька, Ординецька, Коров’єнська та інші. Тому заявляю, що депутати від нашої політичної сили «За конкретні справи» не будуть голосувати за ліквідацію шкіл. Таке рішення ми прийняли напередодні на засіданні нашої фракції. Із закликом звертаємося до решти депутатів селищної ради: не голосуйте за закриття шкіл.
Взагалі, ми виступаємо з ініціативою прийняти на сесії запровадження мораторію на рухи щодо оптимізації освітніх закладів до закінчення пандемії. Адже ліквідація шкіл, збільшення кількості учнів в опорних школах, призведе лише до погіршення ситуації із захворювання на короновірус. В класі, де буде 30 учнів, неможливо буде дотримуватися дистанції. Бо ж головне - це здоров’я дітей. А батькам раджу не здаватися, об’єднуватися та боротися, максимально використовувати ЗМІ та соціальні мережі.
Не можуть змиритися з перспективою ліквідації і батьки учнів Ординецької гімназії. Єдине, що залишилося в селі, це школа. Світла, простора, з сучасними меблями, комп’ютерним класом, швидкісним інтернетом. Навчається в гімназії 50 учнів, дитячий садок знаходиться в одному приміщенні, його відвідують 15 дошкільнят. Склалися прекрасні традиції, випускники посадили молодий фруктовий сад. Чому гімназію треба закрити? Всі вчителі працюють за фахом, є гарні здобутки. А дороги нема ні до Волиця-Польової, ні до Базалії. Порозбивали всі дороги великовантажні автомобілі ТОВ «Україна-2001». А як восени минулого року проводили в школу інтернет, треба було для цього більше 5 тисяч гривень. Зверталися по допомогу до виконавчого директора ТОВ «Україна-2001» Олександра Камінського, до керівника відділку Юрія Гаврилюка. Не відгукнулися, вчителі самі зібрали гроші.
Тож ініціативна група батьків в кількості 20 чоловік приїхала на прийом до Олени Копанчук. Просили підтримки не допустити закриття гімназії. Зустрілися і з Віктором Лебединським. Він ще раз підтвердив свою позицію – це помилковий крок, це треба зупинити. Підійшли і до офісу ТОВ «Україна-2001», намагалися зустрітися з Олександром Камінським, до того ж депутатом селищної ради. Але карантин, в приміщення людей не впустили, секретарка сказала, що Олександра Камінського нема.
Приїхала цього дня у Теофіполь ініціативна група батьків і з Колісецької школи. Своє звернення надіслали всім депутатам селищної ради, зустрілися і з Віктором Лебединським, і з Оленою Копанчук. Нанесли візит і директору філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» , депутату селищної ради від політичної партії «За майбутнє» Сергію Прокопчуку. Вислухав керівник батьків, сказав, що в розумних межах фінансово підтримає школу. А на сесії за ліквідацію Колісецької ЗОШ І-ІІ ступенів не проголосує.
Отож, народ проти. Батьки ж збираються організувати акції протесту, запросити телебачення. Чим все закінчиться, побачимо і далі про це напишемо.
Галина Тебенько