Надрукувати
Категорія: № 9 від 4.03.2021 року
Перегляди: 472

Школа в Шибені


має бути

Як грім серед білого дня, сколихнула Шибену інформація про наміри Теофіпольської селищної ради повністю закрити Шибенську ЗОШ І-ІІІ ступенів. Бо ж малокомплектна, неперспективна. Тому 78 учнів школи будуть навчатися в Гальчинецькій ЗОШ І-ІІІ ступенів.
У четвер, 25 лютого, адміністрація школи провела батьківські збори. Бо ж ні батьки, ні вчителі, ні учні не могли погодитися з таким розвитком подій. Середня школа в Шибені існує з 1946 року. Освіту тут здобували учні з навколишніх сіл – Улянового, Гальчинець, Колісця, Ільковець, Воронівець, Немиринець, Щаснівки, Білозірки. Навчання проводилося в дві зміни, учнів було до 400, всі вчителі були справжніми професіоналами, зі стін школи вийшли майбутні лікарі, педагоги, військові, бухгалтери, науковці, агрономи, інженери, робітники, механізатори, будівельники, колгоспники. Всі знайшли своє місце в житті, а рідна школа назавжди залишилася в їхніх серцях невгасимим вогником.
Ішов час, у 1976 році було збудоване нове приміщення школи. Кількість учнів щороку зменшувалася, бо молодь з сіл виїжджала, середні школи відкрилися в Гальчинцях та Воронівцях. Бо ж держава взяла курс на розвиток українського села. Та з здобуттям Незалежності в Україні різко погіршилася демографічна ситуація. Адже руйнівні процеси, які відбувалися в країні на користь новоявлених олігархів – приватизація державних підприємств та земельна реформа – найсильніше відобразилися на селі. З руйнуванням колективних господарств люди масово втратили роботу, підприємництвом зайнялися одиниці. Тож перед сільськими жителями, аби вижити, постав вибір – тримати худобу або виїжджати на заробітки. Українське село продовжувало занепадати, людей ставало менше, більше ставало пусток, закривалися школи, дитячі садки, медичні пункти. Бо ж, виходить, владі не треба сіл, треба лише землю.


І от була запроваджена реформа децентралізації, яка була покликана створити успішні громади, зберегти, відродити українське село. І є вже багато позитивних прикладів, в тому числі на Хмельниччині. Сподівалася на краще і Шибена, бо в селі стала залишатися молодь, повертатися з міст, бо і там нелегко прожити. Добре, якщо батьки стягнуться на квартиру, та ще торбу з дому дадуть. Але так щастить не всім.
А школа в Шибені завжди була та залишається освітнім, культурним та духовним центром, стержнем, навколо якого об’єднується вся громада. Матеріально-технічні у мови – достатні, в школі тепло, є прекрасна спортивна зала, сучасний харчоблок. Тут працює дружний, творчий колектив, є здобутки, за підсумками складання ЗНО у 2019-2020 році школа входить в число 100 кращих закладів середньої освіти Хмельницької області. В школі склалися гарні традиції національного виховання, тут створене позитивне психологічне середовище для формування гармонійно розвиненої особистості.
Тож стривожені, шоковані намірами Теофіпольської селищної ради батьки школярів з Шибени та Гаївки у понеділок приїхали до селищного голови Михайла Тененева. Дискусія тривала майже дві години. Свої аргументи виклали батьки, свої – селищний голова.
Чітко виклала позицію школи та батьків вчителька історії та правознавства, мама школяра Ольга Біла. Головне для батьків – аби їх діти були здоровими, перебували в безпеці та отримували якісні знання. Саме такі умови, такий освітній простір існує в Шибенській школі і ніхто не має права його знищувати. Бо має бути так, як хоче громада. Тож оскільки реформа освіти передбачає створення до 2024 року загальноосвітніх ліцеїв, тобто, закладів, де будуть навчатися учні 10, 11, 12 класів, в Шибені має бути гімназія, заклад середньої освіти з дев’ятирічним навчанням.
Застарілі комп’ютери? То повинні бути нові, це питання влади. А якщо влада не спроможна це вирішити, чи просто не хоче, це вирішать благодійники. Цим вже займається Шибенський сільський староста Володимир Петрук.
Також виступили на зустрічі батьки Діана Надал, Галина Стецюк, Галина Герасимова, Сергій Мовчан, Федір Далінчун, Альона Безкоровайна, Надія Шендер, Ірина Кускай, бабуся учениці Надія Замах. Переконані, що школа в Шибені має бути, це якраз стане запорукою перспективи села. Просили, навіть вимагали від селищного голови не допустити знищення школи. Бо нікуди своїх дітей не віддадуть. А школи в інших селах хай теж будуть, і в Гальчинцях, і в Гаврилівці, в інших селах, де є діти. ОТГ ж створилася для того, щоб максимально зберегти школи і села.
Михайло Тененев виклав свою позицію: в Гальчинецькій школі дітям буде краще, бо там освітній простір відповідає сучасним вимогам, там буде створене конкурентне середовище, а вчителі будуть забезпечені роботою. Треба просто зрозуміти, що це буде кроком вперед, і це треба зробити.
На третій день сільський староста Володимир Петрук зібрав орендарів, які обробляють землі в Шибенській громаді. Всі одностайно зголосилися підтримати школу, виділити кошти на встановлення 28 сучасних вікон, інші заходи задля покращення матеріально-технічної бази школи.
Дуже хочеться вірити, що влада почує людей, не буде рубати з плеча. А буде працювати над наповненням бюджету, щоб, коли буде запроваджена фінансова автономія освітніх закладів, селищна рада змогла підтримати сільські школи. Резервів для цього ж – більш, ніж достатньо.
Галина Тебенько